Haberler

En İyi Motor Yağı Hangisi – Araçlarda Motor Yağının Önemi?

Otomotiv sahiplerinin şüphesiz TV de oynayan reklamlar tarafından kafasının karıştığını hepimiz görüyoruz. Motor yağı konusunda seçimi neye göre yapılır veya a markası ile b markası arasında kalite farkı varmı bu yazımızda bu konulara değindik.

Motor Yağından Başlayalım

Öncelikle açıklamamız gereken konu motor yağı nedir ? araçların motorlarında hangi işlevleriyerine getirmekte. Motor yağı  taşıtlarda motorun çalışan parçaları arasında kaygan bir yağ tabakası oluşturarak sürtünen yüzeylerin aşınmasını önler. Ayrıca motorun içinde çalışan parçaları temizleme görevini üstlenmekte. Bildiğiniz üzere araçlarda motor kısmı en önemli ve masraf yapabilen kısım olduğundan motor yağının bakımı çok önemlidir.

Sadece раrçаnın yüzeyi ne kadar hassas іşlenіrse іşlеnsіn, işlеnеn yüzeye yakından bakıldığında  girinti vе çıkıntılar pürüzlеr görülür. Bіrbіrіne temas eden  eden pаrçаlаrın yüzеylеrindе bulunаn pürüzler, hаreketi zorlaştırır. Harekete kаrşıt zorlаnmа olayına sürtünme dеnir. Parçaların ısınmаsı genleşmesine okunuşu mekanіk dayanımının azalmasına ѕebep olur. Yağ, parça yüzeyinde bulunan pürüzlerin arasına dolarak sürtünmeyi en aza indirir. Sürtünme en aza inince de aşınma ve ısınma da en aza iner. En iyi motor yağı sorusunun cevabı ise tamamen motorunuzun özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir.

Yağ Bazlarına göre ayırmak gerekir ise;

Mineral Yağlar

Mineral yağlar uzun zamandır kullanılmakta olan klasik yağlardır. Yer altındaki bildiğimiz petrolün distile edilmesinden sonra deterjan, viskozite geliştirici ve aşınma önleyici birtakım katkılar ilave etmek suretiyle üretilirler. Ücretleri genelde ucuzdur ve vasati bir performans sunarlar.

Sentetik Yağlar

Sentetik yağlar labaratuvar ortamında çeşitli kimyevi işlemler neticesinde kimyagerler tarafından üretilen yağlardır. Ücretleri mineral yağlara oranla daha pahalıdır ancak hem daha iyi performans, hem daha uzun müddetli kullanım sunarlar. Termal dayanıklılıkları fazladır. Yağlama görevlerini daha uzun müddetler yerine getirirler ve çok daha fazla sıcağa dayanabilirler.

Yarı Sentetik Yağlar

Yarı sentetik yağlar bu ikisinin karışımıdır ve hem ücretleri, hem de sundukları performans bu iki yağın arasındadır. Çoğunlukla %70-80 mineral yağa %20-30 sentetik yağ karıştırılmak suretiyle ele geçirilirler.

Motor Yağı Seçimi ?

Dünyadaki bütün motor yağları S.A.E seri numarasıyla adlandırılmakta. S.A.E rumuzu Birleşik Amerika Devletleri’nde motorlu araçlar mühendisleri birliğinin (Society of Automotive Engineers) baş harflerini ifade eder. Motor yağlarının S.A.E standardı bu birlik tarafından tertip etmiştir. S.A.E numarası küçük olan yağlar daha ince ve akıcı olur. S.A.E numarası büyük olan yağlar daha kalın ve az akıcı olur.

Kullanacağımız yağa karar vermek için üç ana hususu göz önüne almamız gerekir. Bunlar;

1.) Motorun Teknik Özellikleri:

▪ Yüksek devirli ve yeni motorlarda yağ boşluğu az olduğu için S.A.E numarası düşük olan yağ kullanılır.

▪ Orta devirli motorlarda ve kullanılma ömrünü ortalamış motorlarda yağ boşluğu biraz fazla olacağı için S.A.E numarası ortalarda olan yağ kullanılır.

▪ Düşük devirli motorlarda ve yağ boşluğu çoğalmış motorlarda S.A.E numarası biraz daha yüksek tutulur.

2.) Motorun Çalışma Koşulları:

Benzinli Motorlar İçin

▪ SA servis tipi yağlar, katkısız yağdır. Hafif yük altında çalışan benzin ve dizel motorlarında kullanılır.

▪ SB servis tipi yağlar, içinde paslanmayı önleyici kauçuk maddesi bulunur. Hafif yük altında çalışan benzin motorları için kullanılır.

▪ SC servis tipi yağlar, düşük ve yüksek sıcaklıklarda çalışmaya uygun, aşınmaya, paslanmaya karşı özellikleri olan yağdır.

▪ SD servis tipi yağlar, 1968 senesi motor teknolojisine uygun olarak üretilmiştir ve benzinli motorlarda kullanılır. Ayrı olarak SB, SC servis tipi yağların önerildiği her yerde kullanılır.

▪ SE servis tipi yağlar, 1972 senenindeki motor teknolojisine uygun olarak üretilmiştir. Benzinli motorlarda kullanılır. Ayrı olarak SC ve SD servis yağlarının kullanıldığı her yerde kolayca kullanılır.

▪ SF servis tipi yağlar, 1980 motor teknolojisine uygun olarak hazırlanmıştır. Benzinli motorlarda kullanılır.

▪ SG servis tipi yağlar: 1988 motor teknolojisine uygun olarak hazırlanmıştır. Benzinli motorlarda kullanılır. Mevcut en üstün yağdır.

Dizel Motorları İçin

▪ CA servis tipi yağlar, kükürdü az ve iyi kalite motorin ile çalışan dizel motorları ile hafif hizmet yapan benzinli motorlarda kullanılır.

▪ CB servis tipi yağlar, orta yükte ve bol kükürtlü ve düşük kaliteli motorin ile çalışan dizel motorlarında kullanılır. Hafif hizmet gören benzinli motorlara da konulabilir.

▪ CC servis tipi yağlar, orta ve ağır yükte çalışan düşük süperşarj (blower) motorlarda veya turbo dizel motorlarda ve ağır yükle çalışan benzinli motorlarda kullanılır.

▪ CD servis tipi yağlar, yüksek hız ve yüksek randımanlı çalışan süperşarj ve turbo dizel motor yağıdır.

Yağ Numarası Hava sıcaklığı (C° derece)

S.A.E 5W – 20 – 8 ile – 30 arasında

S.A.E 5W – 30 – 30 ile 16 arasında

S.A.E 10W – 18 ile 16 arasında

S.A.E 10W – 30 – 18 ile 40 arasında

S.A.E 10W – 40 – 18 ile 40 arasında

S.A.E 20W – 20 – 8 ile 40 arasında

S.A.E 20W – 40 – 8 ile 40 arasında

S.A.E 20W – 50 – 8 ile 40 arasında

S.A.E 30 – 5 ile 40 arasında

Son olarak sürücülerin yağ değişimi yaparken yapması gerekenler

▪ Bulabileceğiniz en ince bazlı yağı değil bulunduğunuz bölgenin abuhava şartlarına göre uygun olan viskozite aralığını seçin.

▪ Her yağ değişiminde yağ filtrenizi de kesinlikle değiştirin.

,
Text Widget
Aliquam erat volutpat. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Integer sit amet lacinia turpis. Nunc euismod lacus sit amet purus euismod placerat? Integer gravida imperdiet tincidunt. Vivamus convallis dolor ultricies tellus consequat, in tempor tortor facilisis! Etiam et enim magna.